Je jasné, že jako malé firma či živnostník s několika zaměstnanci si nebudete pořizovat drahá korporátní řešení pro ochranu dat. Přesto existuje několik základních pravidel ochrany dat, která by měla dodržovat i ta nejmenší firma. Znáte je?

Ať se nám to líbí nebo ne, v roce 2017 může podnikatel jen velmi těžko fungovat bez toho, aby vytvářel množství elektronických dat – například kontaktní údaje zákazníků, nabídky, faktury, koncepty smluv nebo emaily. A proč také ne – je to pohodlné, rychlé a levné. Avšak s tím, jak ve firmě roste podíl informací uložených v elektronické podobě, roste i riziko jejich ztráty či zneužití. Tato rizika můžeme úplně jednoduše rozdělit do dvou skupin.

Riziko 1: Ztráta či zničení dat

Stará poučka informatiků říká, že lidé se dělí na dvě skupiny – na ty, kteří data zálohují, a na ty, kteří ještě nikdy o žádná data nepřišli. Jak jsou některá zdánlivě běžná data důležitá, si totiž bohužel často uvědomíme až v okamžiku, kdy o ně přijdeme. Stát se to přitom může velmi snadno – selže pevný disk v počítači, z kapsy vytrousíme flashku nebo z nepozornosti otevřeme škodlivou přílohu emailu.

Řešení:

Před ztrátou dat se přitom lze chránit poměrně snadno. Stačí udržovat aktuální zálohu (kopii) důležitých dat za dodržení několika jednoduchých pravidel:

  •          kopii udržujte odděleně od originálu – pokud vám někdo ukradne z auta notebook, jehož zálohu budete mít na externím disku ve stejné brašně, moc si nepomůžete
  •          aktuálnost kopie udržujte adekvátně k povaze uložených dat – kopie starých smluv budou stále stejné, ale seznamy zákazníků se mohou měnit každý den
  •          od nejdůležitějších dat udržujte dvě kopie – znáte to, náhoda je blbec…

Malá externí zálohovací jednotka od společnosti CRU zamezuje ztrátě dat při selhání pevného disku

Riziko 2: Zneužití dat

Některá data nejenže bychom neradi ztratili, ale navíc bychom byli neradi, aby je viděl kdokoliv jiný. Máte na svém pracovním USB flash disku uložené seznamy klientů, smlouvy nebo snad projektovou dokumentaci k novému výrobku? Co kdyby se tenhle disk dostal do ruky konkurenci? I tohle se stává častěji, než si myslíte.

Řešení:

Před neoprávněným přístupem lze data jednoduše chránit šifrováním – v dnešní době je to velmi jednoduché a uživatelsky příjemné. Pokud zvládnete napsat dopis ve Wordu, zvládnete bez problémů i obsluhu šifrované flashky či externího disku. Při výběru kvalitního zařízení máte pak v podstatě 100% jistotu, že k vašim datům se nedostane nikdo nepovolaný – byť by k tomu měl sebelepší prostředky.

Data uložená na šifrovaném USB flash disku Aegis Secure Key jsou spolehlivě chráněna před neoprávněným přístupem. Jeho obsluha je přitom velmi jednoduchá.

 

 

Zajímá vás tato problematika podrobněji? Podívejte se na naše školení nebo nám prostě Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..